Oddziaływanie błonnika na układ pokarmowy

Powrót

 

 

 

 

     Błonnik pokarmowy nie poddaje się działaniu enzymów trawiennych, dlatego też swoją funkcjonalną rolę pełni we wszystkich odcinkach układu pokarmowego.

     Żołądek – błonnik, wypełniając treścią pokarmową żołądek i pierwsze odcinki jelita cienkiego, przyczynia się do zaspokojenia uczucia łaknienia. Niektóre rodzaje błonnika spowalniają proces opróżniania żołądka, opóźniając w ten sposób nasilenie wzrostu glikemii posiłkowej i zmniejszając tempo wydzielania insuliny. Jest to bardzo istotne dla chorych na cukrzycę, ponieważ dieta bogata w błonnik pozwala uniknąć gwałtownego spadku glikemii, który bardzo pobudza apetyt. Oprócz tego, substancje balastowe mają zdolność buforowania i mogą wpływać na zmianę kwasowości treści żołądkowej, chroniąc w ten sposób śluzówkę żołądka.

     Jelito cienkie - błonnik, w zależności od jego składu i pochodzenia, powoduje skrócenie bądź wydłużenie czasu pasażu treści pokarmowej.

     Niektóre formy błonnika pokarmowego są rozpuszczalne w wodzie - w jelicie cienkim ulegają uwodnieniu i działają jak sita molekularne. Związki wielkocząsteczkowe mają możność przechodzenia przez taki układ, a niskocząsteczkowe są wyłapywane w jego porach, co wpływa na spowolnienie trawienia i wchłaniania składników pożywienia. 

     Wiele form błonnika wiąże kwasy żółciowe. Ta zdolność wiązania związków organicznych przez błonnik przyczynia się do zabezpieczenia jelita grubego przed substancjami rakotwórczymi. Błonnik może też oddziaływać na wchłanianie leków - spowalnia ten proces oraz na aktywność enzymów (obniża aktywność amylazy i trypsyny). Dość istotny jest także wpływ błonnika na wydzielanie hormonów. Udowodniono, że dieta wysokobłonnikowa i niskotłuszczowa przyczynia się do obniżenia wydzielania hormonów jajników, co wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka zachorowań na raka piersi.

     Jelito grube - błonnik nie rozłożony w jelicie cienkim przechodzi do prawej strony jelita grubego i tam stanowi pożywkę dla bakterii, gdzie prawie wszystkie składniki błonnika (oprócz ligniny) ulegając fermentacji bakteryjnej tworzą gazy (metan, dwutlenek węgla i wodór). Powstają tam również kwasy tłuszczowe: octowy, masłowy i propionowy. Sole tych kwasów są wchłaniane i dostają się do krążenia wrotnego (krążenie dotyczące układu pokarmowego), w następstwie czego mogą oddziaływać na metabolizm wątroby. Produkty fermentacji błonnika mogą także pokryć 2-7 proc. energetycznego zapotrzebowania człowieka.

     W jelicie grubym adsorpcja bakterii przez błonnik przyczynia się do oddziaływania na ich metabolizm, zapobiegając powstawaniu w jelicie toksycznych metabolitów bakterii.

     Ponadto błonnik absorbuje z żywności i zapobiega przyswajaniu przez organizm substancji szkodliwych dla zdrowia. Pokarm bogaty w błonnik wzmaga ruchy perystaltyczne jelit, wpływa na czas (wydłużenie) pasażu treści pokarmowej przez przewód pokarmowy, zapobiega również zaparciom.